Köögimööbel täispuidust või MDF ustega?
Täispuit on siin selgelt võitja, eks? See on kõige levinum arusaam puidu ja MDF-i võrdlemisel. Puitu peetakse tugevaks ja vastupidavaks materjaliks, samas kui MDF on sageli nõrk ja odav alternatiiv. Tõde on see, et mõlemal materjalil on oma plussid ja miinused. Vastupidiselt levinud arvamusele ei ole puit alati parem valik – mõnes olukorras võib MDF olla parem materjal.
Allpool vaatleme nii MDF-i kui ka täispuitu, võttes arvesse mõlema materjali eeliseid ja puudusi ning iga materjali parimaid kasutusviise.
Täispuit köögimööbel
Täispuit on olnud mööbli peamine materjal aastatuhandeid. Definitsioonina tähendab täispuit naturaalset puitu ja liimpuitu, samas kui termin “tehniline puit” viitab muud tüüpi puidupõhistele materjalidele, nagu MDF. Täispuit koosneb ainult puidust, tehispuit on segu ehtsast puidust, spoonidest, kiududest, vaikudest ja liimidest.
Täispuidu eelised
Tugevus ja vastupidavus – täispuidul on muljetavaldavalt tugev ja vastupidav.
Väärtus – täispuidust köögimööblil kipub omama rohkem väärtust, kuigi mõnel juhul võib MDF-ist köögimööbel olla üsna kallis.
Liigid – puiduliike on palju, igaüks erineb tugevuse, hinna ja välimuse poolest. Puit on oma välimuselt kaunis ja kordumatu mustriga.
Vormimine – täispuidu kasutamisel saab mööblit mitmel viisil kohandada, sealhulgas kuju, viimistlust ja värvi.
Täispuidu puudused
Niiskuskahjustused – viimistlemata puit ei ole veekindel.
Väändumine ja pragunemine – puit kipub temperatuuri ja niiskuse muutustega paisuma ja kokku tõmbuma.
Kahjurid – täispuit on kahjurirünnakutele vastuvõtlikum kui tööstuspuit.
MDF
Inimestele, kes soovivad odavamat, kuid siiski tugevat alternatiivi täispuidule, on MDF. Mis on MDF puit? MDF on teatud tüüpi puidu lühend – täisnimi on Medium-Density Fiberboard. MDF plaat koosneb õhukestest puidukiust, vaigust ja vahast. Paljud suhtuvad MDF-i halvustavalt ja arvavad, et see toimib täispuiduga võrreldes halvasti. Kuid nagu me alguses mainisime, on nii täispuidul kui ka MDF-il oma plussid ja miinused. On olukordi, kus MDF on parem valik.
Enne MDF-i eeliste ja puuduste tutvustamist on oluline märkida, et seda konstrueeritud puitu on erinevat tüüpi. Need erinevad tiheduse, suuruse, liimi tüübi, niiskusesisalduse, puiduliigi ja paksuse järgi. Mida paksem ja tihedam on MDF-plaat, seda kallim see on.
Miks valida MDF?
MDF-i kasutatakse enamasti kapiuste ehitamisel. Sellel on mitu põhjust. MDF ei kõverdu ega pragune. MDF pole nagu puit, mis paisub ja tõmbub kokku temperatuuri ja niiskuse muutustega. Kuid erinevalt puidust MDF ei kõverdu. Seda seetõttu, et plaat liigub oma struktuuri tõttu tervikuna. Kuigi niiskus ja temperatuur on väga erinevad, ei pea te kartma kapiuste kahjustuste pärast.
● MDF on valmistatud väga peentest osakestest, mistõttu on see väga hea materjal värvitud uste tegemiseks.
● Palju võimalusi erinevat stiili uste jaoks – tasapinnalised (siledad) uksed, süvistatud mustritega uksed, raamuksed, 3D uksed.
● Saadaval suuremates mõõtudes plaadid kui täispuidul.
● Lõpuks on MDF sageli odavam kui täispuit, kuid on siiski sama tugev ja peab korraliku hoolduse korral vastu üsna kaua.
Negatiivne külg on see, et MDF on altim vigastustele ja seda ei saa pärast parandada. See on suurim erinevus täispuiduga, mida saab pinnakahjustuste eemaldamiseks lihvida. Lisaks ei tööta MDF eriti hästi äärmise kuumuse ja niiskuse käes, kuna südamiku materjalid võivad kahjustuda. Sel põhjusel ei ole MDF välimööbli jaoks sobilik materjal.