Köögimööbli planeerimine
Hea planeeringu saavutamiseks võiks läbi kaaluda järgmised sammud:
- Kas teete palju süüa või pigem kasutate valmistooteid?
- Kas olete innukas koristaja või mitte?
- Kas Teil on sellises vanuses lapsi, kes peaksid saama kätte taldrikud ja tassid?
- Kui palju on olemas või vaja potte, panne ja teisi köögitarvikuid?
Kui eelnevate sammudega on vajadused läbi vaadatud võiks hakata unistuste ning soovide poole vaatama.
Soov 1: Ei tahaks ülemisi kappe
Sahtlid võivad mahutada nii palju asju, et paljud ei peagi ülemisi kappe vajalikuks. Siiski tasuks täpselt läbi mõelda, kas panipaiku on piisavalt ning ka seda, kuidas saab lahendatud tööpinna valgustamine. Kui ehituslikult ei saa valgustust enam muuta, siis jääb võimalus planeerida seinale riiulid, mis loovad õhulisema mulje.
Soov 2: Tahaks mugavuse pärast saart
Saar lisab köögimööblile oluliselt mugavust, kui see on planeeritud olusid ja täpseid vajadusi arvestades. Kas saar toimib töö-, serveerimis- ja panipaigana või on sellel valamu ja pliidi asukoht? Või sisaldab hoopis neid kõiki. Kööki planeerides peaks juba varakult arvestama vajalike kommunikatsioonidega. Saare ja mööbli vahele võiks jääda ruumi 110-120cm.
Soov 3: Teha ühest seinast sahver
See stiilne võimalus võib endas peita integreeritud jahekappi, sügavkülmikut, ahju, kohvimasinat ja teisi väiksemaid kodumasinaid uste taga. Ülejäänud mahukat ruumi saab kasutada hoiupaigana, kas tavaliste riiulite, sahtlite, peidetud sahtlite või cargo-süsteemidega.
Soov 4: Köögimööbli funktsionaalsus ja ergonoomilisus
Peale funktsionaalse paigutuse on köögis oluline ka ergonoomiline mugavus. Tavaline tööpinna kõrgus 90cm ei pruugi mugav olla erinevas kasvus inimestele. Millisel kõrgusel on just Teil mugav kasutada valamut, nõudepesumasinat, ahju või mikrot? Õhupuhastaja ei tohiks olla liiga madalal, et saaks tagumisse kõrgesse potti mugavalt sisse vaadata. Lisaks köögi üldvalgusele peaks tööpinnad olema hästi valgustatud. Soovi korral saab valgustada erinevaid tsoone ning valgustugevust reguleerida.
Soov 5: Hästi toimiv köök
Pliit ega valamu ei sobi seina või külmiku kõrvale. Hea vaheruum oleks 40cm, min. 15-20cm, et tekiks n.n. vaba küünarnuki ruum. Minimaalne vaba tööpind ettevalmistustöödeks võiks olla vähemalt laiusega 80cm. Külmiku kõrval on hea jätta 40cm vaba ruum poekoti või toitainete paigutamiseks. Köögi kolmurka – pliit-valamu-külmik – ei tasuks väga pikaks venitada. Kappide asemel kasutada võimalikult palju sahtleid ja cargosid, et tuua asjad kapi sügavusest nähtavale.